Zdjęcie z kursu taternickiego

COACHING & WSPINANIE W WARSZAWIE!

           Zobacz!

 

Buty wspinaczkowe

Buty wspinaczkowe

 

Buty wspinaczkowe to jeden z jaważniejszych elementów ekwipunku wspinacza. Być może słyszałeś, że wspinaczkę można równie dobrze zacząć uprawiać w korkerach lub widziałeś nestorów polskiego alpinizmu w podobnym przyodziewku, ale nie daj się zwieść – bez butów wspinaczkowych (współcześnie) wspinaczki uprawiać się nie da ! Oczywiście, jeśli jeszcze nigdy się nie wspinałe(a)ś i masz wątpliwości czy to jest w ogóle sport dla Ciebie, można spróbować w korkach. Miej jednak świadomość, że to tak jakby oceniać czy lubimy grać w tenisa po grze piłkami, które wcale nie chcą się odbijać...


Buty wspinaczkowe skonstruowane są tak aby zapewnić wspinaczowi optymalną pracę nóg na często bardzo małych stopniach. Guma na podeszwie buta zapewnia dobre tarcie, a tym samym to, że nie ześlizgujemy się ze stopni. Odpowiedni profil buta zapewnia możliwość stawania nawet na malutkich krawądkach i dziurkach, a jego 'ciasność' – dobre przenoszenie siły nacisku na same koniuszki palców. Kokery nie spełniają żadnego z tych warunków, poza tym, że są z gumy (o bardzo niskim współczynniku tarcia) i mają relatywnie wąski czubek (węższy niż tenisówki). Na zakończenie tego anty-korkowego wstępu można by powiedzieć:

 

  • stawiaj swoje pierwsze kroki w skale w korkach tylko wtedy kiedy napraaawdę musisz
  • nawet naj, najtańsze buty wspinaczkowe są o niebo lepsze niż korki

 

Jakie buty na kurs?

 

Początkujący wspinacze nie odczują różnicy pomiędzy wspinaniem w butach za 150 a 450 zł. Spowodowane jest to głównie tym, że łatwy teren, w którym musimy zacząć, z reguły oferuje większe stopnie i nie ma gdzie wykorzystywać cech naszych top-butów. Drugą przyczyną jest to, że choćbyśmy mieli gdzie to prawdopodobnie nie będziemy w stanie cech tych wykorzystać – umiejętności i technika (TUTAJ:praca nóg) przychodzą z czasem.
Wniosek: możemy spokojnie wybrać buciki najtańsze. Na rynku dostępne są wyroby naszych południowych sąsiadów – firmy Triop, Saltic, Buffo, Rock Pillars. Buty te są bardzo chętnie kupowane ze względu na konkurencyjną cenę względem produktów z Europy Zachodniej czy USA. Buty droższe (dostępne w Polsce) produkują firmy: Boreal, La Sportiva i FiveTen. Sporadycznie możemy w sklepach dostać buty innych producentów zachodnich (np. Scarpa).
Buty tańsze sprawdzą się doskonale na początku naszej kariery wspinaczkowej, a później będą nam nadal doskonale służyć np. podczas treningu na sztucznej ścianie czy w górach.
Niezależnie od tego czy zdecudujemy się kupić buty tańsze czy droższe, kupując swoje pierwsze buty należy bezwzględnie przestrzegać poniższych zasad:

 

  • Nie kupować butów zbyt ciasnych! Zwykło się mówić, że buty wspinaczkowe mają być super-ciasne. Niestety wielu sprzedawców nadal wpaja klientom w sklepach tę 'prawdę'. Osoba początkująca kupując bardzo ciasne buty więcej straci niż zyska. W naszych butach musimy być w stanie spędzić nawet godzinę bez przerwy (pierwsze drogi prowadzi się bardzo długo :). Bardzo często widzimy ogromne cierpienie na twarzach osób, które wbiły się w ekstremalne buciki. Buty muszą być dość ciasne, tak abyśmy nie mogli ruszać w bucie palcami, ale na tyle wygodne abyśmy bez bólu mogli stanąć na krawędzi stopnia, czy chodzić po ziemi.

 

  • Buty dobieramy kierując się wygodą! Nie ma sensu zerkać w stronę dziwnie wykręconych, przypominających krewetkę, modeli. Nie ma też sensu słuchać dobrych rad kolegów jeżeli wyraźnie czujemy, że but nam nie leży. Każda stopa jest trochę inna. Przed kupnem warto pomęczyć sprzedawcę i przymierzyć kilka modeli w kilku rozmiarach. Tylko wtedy znajdziemy naprawdę 'nasze' buty.

 

Polecamy buty wiązane, lub na rzepy – dużo łatwiej je dopasować do nogi. Buty na rzepy, dodatkowo, szybciej i wygodniej się wkłada.

 

Ceny butów tańszych, wymienionych powyżej wahają się od 120zł do 250zł.

 

Buty dla zaawansowanych

 

Powinniśmy zacząć rozdział ten w sposób obiektywny, wymieniając dobre i złe strony wszystkich dostepnych na rynku modeli. Ale nie zrobimy tego!
Jakoś tak się składa, że większość dobrych wspinaczy w Polsce wybrało buty firmy FiveTen. My też i nie będziemy ukrywać, że według nas jest to obecnie najlepsza firma na rynku!
Przede wszystkim guma Stealth C4 i Onyx! Bezkonkurencyjna! Buty zapewniają doskonałe tarcie, a nowe aż 'lepią' się do skały. Poza tym guma ta nie traci swoich własności w miarę ścierania no i jest bardzo trwała.
Po drugie – profil. Większość modeli FiveTen'a ma dość wyrażny czubek, ostrą krawędź podeszwy i wywiniętą w dół piętę. Zapewnia to doskonałą pracę buta w dziurkach, na krawądkach, jak i przy podchaczaniu piętą.
Po trzecie – trwałość. Guma FiveTen'a zdziera się dość wolno w porównaniu z innymi drogimi butami, buty nie rozbijają się w sposób znaczący. Jednym słowem będą nam służyć długo. Dzięki temu duży wydatek naprawdę się opłaca.
Są to buty naprawdę warte grzechu!


Designed and created by
Piotr Poniedziałek