Zdjęcie z kursu taternickiego

COACHING & WSPINANIE W WARSZAWIE!

           Zobacz!

 

Liny-którą wybrać?

 

Kupowaniu pierwszej liny towarzyszy z reguły dużo emocji. Po pierwsze dlatego, że to rzecz droga, po drugie dlatego, że wybór jest ogromny a parametry i jakość bardzo różne. Artykuł ten ma Ci ułatwić podjęcie decyzji o zakupie ale od razu zaznaczamy – nie ma jednej słusznej odpowiedzi. Na rynku znajdziesz wiele lin, które prawdopodobnie zaspokoją Twoje oczekiwania. Problem tylko jak wybrać tę jedyną.

 

 


Parametry liny

 

 

 

Liczba rwań (number of falls) to parametr określający wytrzymałość dynamiczną liny. Im większa liczba rwań tym lina mocniejsza. Aby sznur uzyskał atest musi wytrzymać minimum 5 lotów manekina, które w praktyce są nie do odtworzenia – test jest bardzo wyśrubowany. Liny mają ten parametr najczęściej >7 (często 11-12).

 

 

Siła graniczna (impact force) jest to siła działająca na wspinacza odpadającego od ściany w trakcie hamowania jego lotu. Po doświadczeniach na skoczkach spadochronowych stwierdzono, że człowiek jest w stanie wytrzymać siłę o wielkości 12 KN czyli 1200 kg pod warunkiem, że działa ona na rozciąganie kręgosłupa i jedynie przez ułamek sekundy. Lepiej nie myśleć co by się stało z człowiekiem, któremu postawiono by na głowie ciężar o wadze 1000 kg... Im mniejsza będzie siła graniczna tym delikatniejsze i bardziej miękkie będzie hamowanie naszego lotu. W zasadzie wszystkie liny produkowane obecnie mają <10 KN, ale różnice bywają spore.

 

 

Poza tym podawane są również parametry użytkowe liny:
średnica, waga, wydłużenie użytkowe, prześwit węzła oczkowego i poślizg koszulki względem rdzenia. Co oznaczają można się łatwo domyślić.


Reasumując: wybierając linę zwracamy uwagę na kombinację parametrów podawanych przez producenta i staramy się aby była ona jak najkorzystniejsza. Nie musimy bać się o bezpieczeństwo – wszystkie liny atestowane są bezpieczne.
Oprócz powyzszych istnieje jeszcze kilka cech, które w sposób istotny będą decydować o wyborze. Są nimi: cena, podatność na zużycie i wygoda użytkowania.

 


 

Przeznaczenie liny

 

Jak ze wszystkim, wcale nie jest tak, że wydając maksymalnie dużo na linę dostaniemy produkt, który najlepiej spełnia nasze oczekiwania. Warto się zastanowić gdzie i jak będziemy użytkowac naszą linę. Wiele firm, chcąc ułatwić nam wybór, nazywa swoje liny wg ich przeznaczenia np. sport ropes, gym ropes, etc.


Wspinaczka sportowa / skałkowa


Nasza lina powinna być przede wszystkim lekka – przy prowadzeniu trudnych dróg odczujemy różnicę. Raczej nie przyda nam się powłoka waterproof bo z reguły w czasie deszczu będziemy się szybko ewakuować. Jeżeli będzie to nasza jedyna lina, której będziemy też używac na wędkę to możemy sprawdzić, czy była testowana na ostrych krawędziach (sharp-edge falls). Spokojnie wystarczy nam lina 10mm. Dla celów sportowo-skałkowych nada się spokojnie lina z dolnej pólki cenowej.
 

Wspinaczka skalna / wielkościanowa


Jeżeli wspinamy się głównie w skałach, ale tym co kręci nas najbardziej jest nie tyle trudność dróg co wysokość, ekspozycja, zdobywanie szczytów itd. powinnismy zainwestować w linę nieco solidniejszą. Przy wspinaczkach wielkościanowych lina narażona jest na dużo więcej 'urazów' – moknięcie, tarcie o krawędzie, poważniejsze loty. Warto przemysleć powłokę waterproof i nieco większą średnicę liny.
 

Wspinaczka górska


Naprawdę warto zainwestować w linę podwójną. Widuje się wprawdzie osoby wspinające się w górach z liną pojedyńczą ale ryzyko jest spore. Możliwość przecięcia liny w górach rośnie bardzo w porównaniu z innymi typami wspinania. Spadające kamienie, niepewna asekuracja – w takich przypadkach druga żyła staje się bardzo wskazana. Dobrze by było sprawdzić czy nasza upatrzona lina nie ma tendencji do plątania i skręcania. Jest to ogromna upierdliwość szczególnie jeśli musimy działać szybko.


Designed and created by
Piotr Poniedziałek