Zdjęcie z kursu taternickiego

COACHING & WSPINANIE W WARSZAWIE!

           Zobacz!

 

Karabinki i ekspresy

Karabinki i ekspresy

 

Chcąc samodzielnie prowadzić drogi wspinaczkowe musimy nabyć komplet ekspresów. Co to jest "komplet ekspresów"? Oczywiście im więcej, tym lepiej. Wspinacza dysponującego 15 ekspresami żadna droga nie zaskoczy. Ale nie ma potrzeby inwestować od razu w tak duży zestaw. Na początek 7-8 ekspresów starczy z powodzeniem. Większość dróg wspinaczkowych w Polsce ma nie więcej niż 7 przelotów. Na dłuższych drogach trzeba po prostu zebrać do spółki ekspresy wraz z partnerem. Często pytacie, czy kupować ekspresy o przedłużonych taśmach. We wspinaczce skałkowej nie mają one raczej zastosowania. Przydać się mogą na większych ścianach, gdzie asekuracja jest bardziej finezyjna. Ale i tu rozwiązaniem jest spięcie zwykłej taśmy dwoma karabinkami. Zatem początkującym radzimy zakup standartowych ekspresów.

 

Karabinki HMS powinniśmy nabyć w ilości minimum 2 sztuki – jeden do przyrządu asekuracyjnego, drugi awaryjny, np. do założenia wędki, jeśli na drodze nie przewidziano ringa zjazdowego.

 

Jeśli chodzi o firmę to należy kierować się gustem i zasobnością własnej kieszeni. Podobnie jak uprzęże, wszystkie karabinki dopuszczane do sprzedaży są atestowane (znak CE lub UIAA), wobec czego śmierć nam nie grozi nawet przy zakupie najtańszego sprzętu. Z reguły karabinki droższe są bardziej komfortowe w użytkowaniu – łatwiej wpina się do nich linę, są bardziej ergonomiczne, sprężyna się nie zacina. Ale i pośród tańszych karabinków znajdziemy sprzęt wart grzechu.


Designed and created by
Piotr Poniedziałek