Zdjęcie z kursu taternickiego

COACHING & WSPINANIE W WARSZAWIE!

           Zobacz!

 

Przyrządy asekuracyjne

 

 

Kubek i płytka Stichta


Są to najpopularniejsze przyrządy używane do asekuracji i zjazdów w skałach i górach. Przyrządy te działają na podobnej zasadzie. Różnią się tylko budową. Płytka Stichta wyposażona jest w sprężynę, która zapobiega klinowaniu liny w przyrządzie. Do karabinka płytkę doczepiamy za pomocą sznureczka. Patent ten jest trochę niewygodny, bo sznurek lubi zaplątać się utrudniając przesuw liny w przyrządzie. Z punktu widzenia funkcjonalności kubek jest znacznie wygodniejszy.

 

Reverso


Ostatnio pojawiło się na rynku Reverso Petzla będące połączeniem płytki przewodnickiej (tzw. kaloryfera) oraz zwykłego kubka. Ten bardzo uniwersalny przyrząd pozwala na asekurację z uprzęży na stanowisku oddolnym, jak też komfortowe ubezpieczanie z punktu centralnego na stanowisku odgórnym (zastępuje asekurację z półwyblinki). Przyrząd hamuje wtedy samoczynnie, co bardzo wpływa na komfort asekuracji. Bardzo polecamy zamiast kubka.

 

Ósemka


Ósemka wymyślona została jako przyrząd zjazdowy i jako taki lepiej ją traktować. Używanie ósemki do asekuracji jest bardzo niewskazane. Ma ona zbyt małe siły hamowania oraz bardzo skręca linę. Lepiej zatem używać jednego z dwóch powyższych – reverso lub kubka. Ósemka sprawdza się jednak w przypadku, gdy nasza lina jest bardzo sztywna (np. oblodzona lub statyczna). Przepchnięcie takiej liny przez kubek często graniczy z cudem.

 

Gri-gri


Bardzo wygodne są przyrządy samohamujące, na czele których niezmiennie stoi Gri-gri Petzla. Przyrząd ten pod obciążeniem blokuje się automatycznie tak, że podczas odpadnięcia partnera możemy spokojnie złapać się za głowę. Gri – gri ma jednak swoje wady. Po pierwsze łatwo się pomylić przy wpinaniu liny w przyrząd (złe wpięcie powoduje, że przyrząd w ogóle nie pracuje). Po drugie, hamuje on niemal zupełnie statycznie. Asekuracja dynamiczna przy użyciu gri-gri jest praktycznie niemożliwa co może stwarzać potencjalne niebezpieczeństwo szczególnie podczas wspinaczek na własnej protekcji. Gri-gri nie jest zalecane dla osób początkujących, może z wyjątkiem asekuracji na wędkę na sztucznej ścianie.


Designed and created by
Piotr Poniedziałek