Zdjęcie z kursu taternickiego

COACHING & WSPINANIE W WARSZAWIE!

           Zobacz!

 

Przyrządy klinujące

Nazwa 'kości' obejmuje wszelkiego rodzaju szpej służący do zakładania punktów przelotowych, a więc do wspinania na własnej protekcji. Najpopularniejszymi i najczęściej używanymi są: rocksy, trickamy, heksy i friendy.

 

 

Rocksy to najprostsze kości czworoboczne, lekko wygięte z metalowym cięglem za pomocą którego osadzamy je w skale. Rocksy bardzo ładnie siadają w przeróżnych nieregularnych szczelinach i pęknięciach. Produkuje się je w różnych rozmiarach, od bardzo małych do dużych. Rocksy działają jednokierunkowo i zawsze zakłada się je cięgłem w dół (chyba, że zakładamy je jako kontrę). Oznacza to, że kostka klinuje się wyłącznie podczas obciążenia skierowanego w dół. Szarpana do góry może wypaść. Konsekwencja tego jest taka, że do kości tego typu należy wpinać się za pośrednictwem ekspresa. Ruchy liny wpiętej bezpośrednio do kości mogłyby ją po prostu wyjąć ze szczeliny. Ekspres powoduje, że lina nie wpływa na poruszanie metalowego cięgła kości, i wręcz uelastycznia jego pracę.

 

rocksy

Trickamy są kostkami, w których pracy wykorzystuje się efekt mimośrodowy. Efekt mimośrodowy polega na wykorzystaniu siły działającej na punkt asekuracyjny, która z kolei implikuje jego siłę mocującą. Czyli na chłopski rozum – im mocniej szarpiemy, tym mocniej siedzi. Trickamy są kostkami świetnymi do zakładania w wapieniu ponieważ nie wymagają dużej powierzchni klinowania.

 

 

 

 

 

Heksy to kości sześcioboczne umocowane na taśmie. Umieszcza się je w rozmaitych szczelinach i rysach, tak aby przylegały do skały jak największą powierzchnią. Heks nie powinien opierać się o skałę krawędziami ale powierzchnią swych boków. Te kości wykorzystują efekt mimośrodowy, jeżeli założymy je prawidłowo.

 

heksy

 

Friendy wynalezione zostały w roku 1978 przez niejakiego Ray'a Jardine'a – brytyjskiego wspinacza-majsterkowicza. Chciał on spreparować kostkę, która sama dostosowywałaby się do rozmiarów rysy. Dumał całe 6 lat, no i mu się udało. Friendy dzielimy na sztywne i giętkie (w zależności od budowy cięgna) oraz na 3 lub 4 – krzywkowe ( ilość tzw. "parasolów" czyli części klinujących się na skale).

friend

 


Designed and created by
Piotr Poniedziałek