Zdjęcie z kursu taternickiego

COACHING & WSPINANIE W WARSZAWIE!

           Zobacz!

 

Przyrządy asekuracyjne

 

 

 

Kubek i płytka Stichta
Są to najpopularniejsze przyrządy używane do asekuracji i zjazdów w skałach i górach. Przyrządy te działają na podobnej zasadzie. Róznią się tylko budową. Płytka Stichta wyposażona jest w sprężynę, która zapobiega klinowaniu liny w przyrządzie. Do karabinka płytkę doczepiamy za pomocą sznureczka. Patent ten jest trochę niewygodny bo sznurek lubi zaplątać się utrudniając przesów liny w przyrządzie. Z punktu widzenia funkcjonalności kubek jest znacznie wygodniejszy.

 

płytka Stichtakubek

Ósemka


Ósemka wymyślona została jako przyrząd zjazdowy i jako taki lepiej ją traktować.Używanie ósemki do asekuracji jest bardzo niewskazane. Ma ona zbyt małe siły hamowania oraz bardzo skręca linę. Lepiej zatem używać jednego z dwóch powyższych – płytki lub kubka. Ósemka sprawdza się jednak w przypadku gdy nasza lina jest bardzo sztywna (np. oblodzona lub statyczna). Przepchnięcie takiej liny przez kubek często graniczy z cudem.

 

ósemka

Gri-gri


Bardzo wygodne są przyrządy samohamujące na czele których niezmiennie stoi Gri-gri Petzl'a. Przyrząd ten pod obciążeniem blokuje się automatycznie tak, że podczas odpadnięcia partnera możemy spokojnie złapać się za głowę. Gri – gri ma jednak swoje wady. Po pierwsze łatwo się pomylić przy wpinaniu liny w przyrząd (złe wpięcie powoduje, że przyrząd wogóle nie pracuje). Po drugie, hamuje on niemal zupełnie statycznie. Asekuracja dynamiczna przy użyciu gri-gri jest praktycznie niemożliwa co może stwarzać potencjalne niebezpieczeństwo szczególnie podczas wspinaczek na własnej protecji. Gri-gri nie jest zalecane dla osób początkujących, może z wyjątkiem asekuracji na wedkę na sztucznej ścianie.
 

 
Gri-gri

Reverso


Ostatnio pojawiło się na rynku Reverso Petzla będące połączeniem płytki przewodnickiej (tzw. kaloryferka) oraz zwykłego kubka. Ten bardzo uniwersalny przyrząd pozwala na asekurację z uprzęży na stanowisku oddolnym jak też komfortowe ubezpieczanie z punktu centralnego na stanowisku odgórnym (zastepuje asekurację z półwyblinki). Przyrząd hamuje wtedy samoczynnie co bardzo wpływa na komfort asekuracji.

kaloryferekreverso

 


Designed and created by
Piotr Poniedziałek