Zdjęcie z kursu taternickiego

COACHING & WSPINANIE W WARSZAWIE!

           Zobacz!

 

Sztuka prowadzenia

 

Asekuracja na drogach ubezpieczonych


Z regóły nie przedstawia specjalnych trudności. Drogi takie są wyposażone w stałe punkty przelotowe (ringi, spity, haki), do których wpinamy linę podczas prowadzenia. Drogi, jednak, mogą być obite różnie. Przed wspinaniem warto zwrócić uwagę na jakość punktów (czy nie są zardzewiałe, czy nie kręcą się plakietki spitów, nie wypadają). W przypadku dróg obijanych wiele lat temu, na których punkty są wyraźnie nadgryzione zębem czasu, warto wziąć ze sobą na wszelki wypadek kilka kości.
Drugim utrudnieniem może być ilość punktów przelotowych. Warto upewnić się ile wpinek nas czeka i wziąć wystarczającą ilość ekspresów + jeden lub dwa do założenia auta na ringu zjazdowym. Przeloty mogą być rozmieszczone co półtora metra, mogą być też co 4 metry. Odległość pomiędzy punktami może znacznie wpłynąć na trudność drogi, co warto wziąć pod uwagę przymierzając się do przejścia w stylu OS.
Bardzo ważną sprawą jest upewnienie się czy droga posiada stanowisko zjazdowe. Z reguły większość dróg obitych jest wyposażona również w ring zjazdowy. Zdarza się jednak, że leciwe drogi o równie leciwej asekuracji stanowiska takiego nie posiadają. Wówczas przed prowadzeniem należy wyjść na szczyt skały i stanowisko takie założyć. Informacje na temat punktów znaleźć można we wszystkich przewodnikach wspinaczkowych.

 

Prowadzenie liny i wpinki

 

 

Linę wpinamy zawsze do ekspresa od strony skały, tak aby żyła idąca do wspinacza wychodziła na zewnątrz. Źle wpięta lina powoduje, że lot wspinacza może ją wypiąć z karabinka. Osobiście znamy przypadek gdzie wspinacz wypiął w ten sposób 3 przeloty!!!

 


.
Rozmiar: 6586 bajtówRozmiar: 7598 bajtów

Ekspresy do przelotów wpinamy zawsze tak aby zamek dolnego karabinka skierowany był w stronę przeciwną do naszej wspinaczki (szczególnie ważne przy trawersach)

 


.
Rozmiar: 6372 bajtówRozmiar: 8443 bajtów

Technika szybkiego wpinania liny do karabinka w przypadku gdy zamek jest po naszej stronie lub po przeciwnej. Warto poćwiczyć 'na sucho'!

 


Rozmiar: 5563 bajtówRozmiar: 5900 bajtów

Jeżeli wpinamy się do haka to zawsze zamkiem do góry na zewnątrz. Unikajmy opierania się zamka o skałę.

 


 

Wspinając się nigdy nie prowadzimy liny między nogami. W razie odpadnięcia lina obróci nas do góry nogami czyniąc lot niebezpiecznym.

 


 


Designed and created by
Piotr Poniedziałek