Ten serwis wykorzystuje pliki Cookie - więcej informacji X
Wspinanie Vertigo

Metody kształtowania siły-podstawy

Siła to zdolność mięśni do pokonywania maksymalnych obciążeń. Zależy ona od dwóch komponentów – rozmiaru (jakości) mięśnia oraz od szybkości z jaką dany ruch zostanie wykonany. Ten drugi element nazywamy dynamiką, ale pracę nad nią i sposoby wykorzystywania zaliczymy już do treningu techniki. Warto jednak wiedzieć, że dynamika ma wpływ na siłę.
 
Siła mięśni zależy od ich wielkości. Jednak osobnik o wspanialej muskulaturze, który na siłowni podniesie gigantyczną sztangę, może spaść ze stosunkowo prostej drogi wspinaczkowej. Dlaczego? Po pierwsze, dlatego, że każda siła jest specyficzna i najsilniejsi jesteśmy w tej dyscyplinie, którą trenujemy. Z czego wniosek, że nasz trening siły przyniesie najlepsze rezultaty, jeżeli będzie to siła wypracowana podczas wspinania a nie np. na siłowni.
 
Po drugie, mięśnie zbudowane są w taki sposób, że ich siła nie zależy wyłącznie od ich przekroju (wielkości), ale również od tego jak dużo jednostek motorycznych (włókienek mięśniowych) jest pobudzanych podczas wysiłku. U przeciętnego człowieka jest to 20-40% mięśnia. Okazuje się, że u zaawansowanych wspinaczy liczba ta może dochodzić do 80%. Dlatego wspinacze najczęściej nie powalają nas ogromem mięśni, ale te mięśnie to naprawdę sprawne maszyny.
 
Należy wspomnieć tu jeszcze o naturalnych predyspozycjach siłowych wynikających ze struktury mięśni. Nie wnikając w szczegóły, niektóre osoby mają tak zbudowane mięśnie, że dużo łatwiej generować im dużą siłę, dużo trudniej zaś wytrzymywać długie obciążenia. I odwrotnie. Te predyspozycje wytrzymałościowe lub siłowe są genetyczne i nie podlegają zmianie ( struktura mięśnia się nie zmienia). Trzeba po prostu obserwować swój organizm i w pewnej mierze pogodzić się z losem – wybrać buldery albo wielkie ściany.